Mainos
← Kuntien vaakunat ← Uudenmaan vaakunat

Kunnan vaakuna

Hangon vaakuna

Hanko sijaitsee Uudenmaan maakunnassa. Sivulla näet Hangon vaakunan, vahvistuspäivän, kuntanumeron ja maakuntatiedot.

Hangon vaakuna

Hangon vaakuna
Hangon vaakuna · kuntanumero 078 · vahvistettu 4.1.1960

Mitä Hangon vaakuna tarkoittaa?

Hangon vaakunan majakka-aiheen esikuvana on Russarön majakka, joka valmistui vuonna 1863. Majakka sopii Hangolle hyvin merellisenä rannikkokaupunkina.

Vaakunan tähti esiintyi jo Hangon vuonna 1881 vahvistetussa vaakunassa, joten nykyinen tunnus jatkaa vanhaa kaupunkivaakunaperinnettä.

Miltä Hangon vaakuna näyttää?

Hangon vaakunassa on sini-hopeakatkoinen kilpi, hopea-punakatkoinen majakka ja majakan yläpuolella kuusisakarainen hopeatähti.

Majakka tekee vaakunasta helposti tunnistettavan ja yhdistää sen suoraan Hankoniemen merelliseen ympäristöön.

Milloin Hangon vaakuna vahvistettiin?

Hangon vaakunan piirsi vanhan vaakunan pohjalta Gustaf von Numers. Hangon kaupunginvaltuusto hyväksyi vaakunan 9. syyskuuta 1959.

Sisäasiainministeriö vahvisti Hangon vaakunan käyttöön 4. tammikuuta 1960.

Miten Hangon vaakunan tunnistaa?

Hangon vaakunan tunnistaa punavalkoisesta majakasta ja hopeisesta tähdestä sini-hopeakatkoisella kilvellä.

Hyvä muistisääntö on: Hanko, majakka ja Russarö. Majakka kertoo kaupungin merellisestä sijainnista.

Tietoa vaakunasta

Hangon vaakuna on Hankon kunnan tunnus. Kuntavaakunat kuuluvat heraldiikan perinteeseen, jossa värit ja symbolit muodostavat tunnistettavan virallisen tunnuksen.

Vaakuna on vahvistettu 4.1.1960.

Katso myös opas Suomen kuntien vaakunoihin, jos haluat lukea lisää kuntavaakunoiden historiasta ja heraldiikasta.

Perustiedot

Nimi suomeksi
Hanko
Nimi ruotsiksi
Hangö
Kuntanumero
078
Vaakuna vahvistettu
4.1.1960
Maakunta
Uusimaa
Maakunta ruotsiksi
Nyland
Maakuntakoodi
FI-18

Usein kysyttyä Hangon vaakunasta

Mitä Hangon vaakunassa on?

Hangon vaakunassa on sini-hopeakatkoinen kilpi, majakka ja kuusisakarainen hopeatähti.

Mitä Hangon vaakuna tarkoittaa?

Majakka viittaa Russarön majakkaan ja Hangon merelliseen sijaintiin.

Kuka piirsi Hangon nykyisen vaakunan?

Nykyisen vaakunan piirsi vanhan vaakunan pohjalta Gustaf von Numers.

Milloin Hangon vaakuna vahvistettiin?

Hangon vaakuna vahvistettiin 4. tammikuuta 1960.

Miten Hangon vaakunan tunnistaa?

Sen tunnistaa punavalkoisesta majakasta ja hopeisesta tähdestä.

Lue aiheeseen liittyviä blogiartikkeleita

Heraldinen kilpi ja vaakunan osia havainnollistamassa heraldiikan sanaston termejä

Heraldiikan sanasto – mitä vaakunoiden termit tarkoittavat?

Kirjoittanut:

Mitä tarkoittavat kilpi, tinktuuri, airutkuvio, vaakunaselitys tai heraldinen oikea? Heraldiikan sanasto selittää vaakunoiden tärkeimmät termit ymmärrettävästi.

  • heraldiikka
  • heraldiikan sanasto
  • vaakunat
  • vaakunasanasto
  • vaakunan osat
  • tinktuurit
  • airutkuviot
  • vaakunaselitys
  • lippujen symbolit
  • vexillologia
Useita kansallislippuja, joissa näkyy keskellä tai sivussa vaakuna, kuten Espanjan, Kroatian, Meksikon ja Slovakian liput

Miksi joissakin lipuissa on vaakuna?

Kirjoittanut:

Monissa kansallislipuissa näkyy vaakuna, mutta toisissa ei. Miksi Espanjan, Meksikon ja Kroatian lipuissa on vaakuna, mitä se kertoo maasta ja miksi moni muu lippu toimii ilman sitä?

  • vaakunat
  • lippujen symbolit
  • maiden liput
  • Espanjan lippu
  • Meksikon lippu
  • Kroatian lippu
  • Slovakian lippu
  • Portugalin lippu
  • heraldiikka
  • valtion symbolit
  • vexillologia
Dominican, Nicaraguan ja Espanjan liput purppuranväristä taustaa vasten havainnollistamassa violetin harvinaisuutta kansallislipuissa

Miksi violetin värisiä lippuja on niin vähän?

Kirjoittanut:

Punainen, sininen ja valkoinen ovat lipuissa yleisiä, mutta violettia näkee vain harvoin. Miksi purppura oli historiallisesti poikkeuksellinen väri ja missä maiden lipuissa sitä nykyään esiintyy?

  • violetti
  • purppura
  • lippujen värit
  • harvinaiset lippuvärit
  • Dominican lippu
  • Nicaraguan lippu
  • Espanjan lippu
  • lippujen symbolit
  • heraldiikka
  • vexillologia
☀️

Kirjaudu sisään antaaaksesi palautetta

Vexilla.net – lippuja, pelejä ja muuta © 2024-2026

Vexilla (lat., monikko sanasta vexillum) = liput, sotilasviirit.