Mainos
← Kuntien vaakunat ← Keski-Pohjanmaan vaakunat

Kunnan vaakuna

Kokkolan vaakuna

Kokkola sijaitsee Keski-Pohjanmaan maakunnassa. Sivulla näet Kokkolan vaakunan, vahvistuspäivän, kuntanumeron ja maakuntatiedot.

Kokkolan vaakuna

Kokkolan vaakuna
Kokkolan vaakuna · kuntanumero 272 · vahvistettu 17.12.1956

Mitä Kokkolan vaakuna tarkoittaa?

Kokkolan vaakunan pääaihe on kyljellään oleva musta tervatynnyri, josta lyövät punaiset liekit. Aihe viittaa tervanpolttoon ja tervakauppaan.

Tervalla oli merkittävä osa Kokkolan historiassa kaupungin perustamisesta 1800-luvulle saakka. Siksi vaakuna on vahvasti paikalliseen elinkeinohistoriaan liittyvä tunnus.

Miltä Kokkolan vaakuna näyttää?

Kokkolan vaakunassa on kultainen kenttä. Sen keskellä on kyljellään musta tervatynnyri, jonka tapinreiästä ja pohjista nousevat punaiset liekit.

Vaakunan värit ovat yksinkertaiset mutta tehokkaat: kulta, musta ja punainen. Palava tervatynnyri tekee vaakunasta helposti tunnistettavan.

Milloin Kokkolan vaakuna vahvistettiin?

Kokkolan vaakuna perustuu kaupungin perustamisen yhteydessä vuonna 1620 myönnettyyn kaupunginsinettiin.

Nykyisen vaakunan suunnittelivat vanhan vaakunan pohjalta Olof Eriksson ja Into I. Suominen. Vaakuna vahvistettiin käyttöön 17. joulukuuta 1956.

Miten Kokkolan vaakunan tunnistaa?

Kokkolan vaakunan tunnistaa palavasta tervatynnyristä kultaisella pohjalla. Aihe ei ole yleinen suomalaisissa kuntavaakunoissa.

Hyvä muistisääntö on: Kokkola, terva ja kauppa. Kun vaakunassa näkyy palava tervatynnyri, kyseessä on Kokkolan vaakuna.

Tietoa vaakunasta

Kokkolan vaakuna on Kokkolan kunnan tunnus. Kuntavaakunat kuuluvat heraldiikan perinteeseen, jossa värit ja symbolit muodostavat tunnistettavan virallisen tunnuksen.

Vaakuna on vahvistettu 17.12.1956.

Katso myös opas Suomen kuntien vaakunoihin, jos haluat lukea lisää kuntavaakunoiden historiasta ja heraldiikasta.

Perustiedot

Nimi suomeksi
Kokkola
Nimi ruotsiksi
Karleby
Kuntanumero
272
Vaakuna vahvistettu
17.12.1956
Maakunta ruotsiksi
Mellersta Österbotten
Maakuntakoodi
FI-07

Usein kysyttyä Kokkolan vaakunasta

Mitä Kokkolan vaakunassa on?

Kokkolan vaakunassa on kultaisella kentällä musta palava tervatynnyri.

Mitä Kokkolan vaakuna tarkoittaa?

Se viittaa tervanpolttoon ja tervakauppaan, joilla oli suuri merkitys Kokkolan historiassa.

Mihin Kokkolan vaakuna perustuu?

Vaakuna perustuu kaupungin perustamisen yhteydessä vuonna 1620 myönnettyyn kaupunginsinettiin.

Kuka suunnitteli Kokkolan nykyisen vaakunan?

Nykyisen vaakunan suunnittelivat Olof Eriksson ja Into I. Suominen vanhan vaakunan pohjalta.

Milloin Kokkolan vaakuna vahvistettiin?

Kokkolan vaakuna vahvistettiin käyttöön 17. joulukuuta 1956.

Lue aiheeseen liittyviä blogiartikkeleita

Heraldinen kilpi ja vaakunan osia havainnollistamassa heraldiikan sanaston termejä

Heraldiikan sanasto – mitä vaakunoiden termit tarkoittavat?

Kirjoittanut:

Mitä tarkoittavat kilpi, tinktuuri, airutkuvio, vaakunaselitys tai heraldinen oikea? Heraldiikan sanasto selittää vaakunoiden tärkeimmät termit ymmärrettävästi.

  • heraldiikka
  • heraldiikan sanasto
  • vaakunat
  • vaakunasanasto
  • vaakunan osat
  • tinktuurit
  • airutkuviot
  • vaakunaselitys
  • lippujen symbolit
  • vexillologia
Useita kansallislippuja, joissa näkyy keskellä tai sivussa vaakuna, kuten Espanjan, Kroatian, Meksikon ja Slovakian liput

Miksi joissakin lipuissa on vaakuna?

Kirjoittanut:

Monissa kansallislipuissa näkyy vaakuna, mutta toisissa ei. Miksi Espanjan, Meksikon ja Kroatian lipuissa on vaakuna, mitä se kertoo maasta ja miksi moni muu lippu toimii ilman sitä?

  • vaakunat
  • lippujen symbolit
  • maiden liput
  • Espanjan lippu
  • Meksikon lippu
  • Kroatian lippu
  • Slovakian lippu
  • Portugalin lippu
  • heraldiikka
  • valtion symbolit
  • vexillologia
Dominican, Nicaraguan ja Espanjan liput purppuranväristä taustaa vasten havainnollistamassa violetin harvinaisuutta kansallislipuissa

Miksi violetin värisiä lippuja on niin vähän?

Kirjoittanut:

Punainen, sininen ja valkoinen ovat lipuissa yleisiä, mutta violettia näkee vain harvoin. Miksi purppura oli historiallisesti poikkeuksellinen väri ja missä maiden lipuissa sitä nykyään esiintyy?

  • violetti
  • purppura
  • lippujen värit
  • harvinaiset lippuvärit
  • Dominican lippu
  • Nicaraguan lippu
  • Espanjan lippu
  • lippujen symbolit
  • heraldiikka
  • vexillologia
☀️

Kirjaudu sisään antaaaksesi palautetta

Vexilla.net – lippuja, pelejä ja muuta © 2024-2026

Vexilla (lat., monikko sanasta vexillum) = liput, sotilasviirit.